Arnaud Cannelle Réglisse d' Elisabeth

Flat Coated Retriever

Flat Coated retriever  je plemeno, vyšlechtěné v 19. století ve Spojeném království křížením novofundlandských psů menšího typu, se setry, psy typu colie a ovčáky. V první polovině 20. století byl Flat Coated Retriever velice oblíben a rozšířen zejména u anglické šlechty jako elegantní pracovní pes. Vytlačili ho teprve labradoři a zlatí retrieveři.

V poválečném období vymizeli téměř všichni flat coated retrieveři. Pouze několika chovatelům se za nejtěžších podmínek podařilo pokračovat a díky jejich úsilí tato rasa nevyhynula. Udržel se díky své veselé přátelské povaze a vynikajícím vlastnostem.

Flat je elegantnější a lehčí než většina ostatních retrieverů, při procházkách mívá větší "rozptyl" kolem svého pána. Za typickou hladkou srst prý vděčí přikřížení kolie a irského setra, od ovčáků zase získal odvahu a dobrou cvičitelnost. Vyslovený obranář to není, ale hlídá o něco lépe než většina jeho příbuzných. Jako všichni retrieveři je nejen vynikajícím aportérem a plavcem, ale i skvělým společníkem.

Má mimořádně citlivou a jemnou povahu, je otevřený a přátelský, bezpodmínečně vyžaduje trvalý kontakt s rodinou a miluje děti. Jeho výchova není těžká, ale ani tak snadná jako u zlatého retrievera. Flat někdy bývá maličko paličatý, později dospívá a snadněji se zkazí, protože vnímavě reaguje na každou výchovnou chybu. Ve srovnání s běžnějšími retrievery vyžaduje ještě o něco více pohybu, alespoň dvě a půl hodiny denně. Majiteli se za to odmění větší osobitostí a stejně bezmeznou oddaností, jakou se vyznačují všichni jeho příbuzní.

 

STANDARD

Standard FCI č. 121 /08.09.1988/ D

Země původu:

Velká Brixtánie

Celkový vzhled:

Bystrý, živý pes střední velikosti, inteligentního výrazu, který se vyznačuje silou bez nemotornosti a plemenným typem bez přílišné vyzáblosti.

Charakteristika:

Všeobecně nadaný pes s vrozenými loveckými vlastnostmi, optimistický a přátelský, což ukazuje veselým pohybem prutu. Temperament: přátelský a klidný.

Hlava a lebka:

Hlava je dlouhá a krásně tvarovaná. Lebka je plochá a přiměřeně široká, má nevýrazný stop, který nikdy nezdůrazňuje obličejové rysy. Čenich je správně vyvinutý, nozdry jsou rozevřené. Čelisti jsou dlouhé a silné, schopné nést zajíce nebo bažanta.

Oči:

Středně veliké, tmavě hnědé nebo oříškově zbarvené, inteligentního výrazu (kulaté, vypouklé oči jsou velmi nežádoucí). Nejsou umístěny šikmo.

Uši:

Malé, dobře nasazené, visí dolů podle hlavy.

Morda:

Čelisti jsou silné, s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky a rostou rovně z čelistí. Zuby jsou zdravé a silné.

Krk:

Hlava je dobře nesena na krku, krk je poněkud delší a suchý. Je symetricky šikmo vsazen do plecí, dobře přechází v linii hřbetu, což umožňuje snadný pohyb při slídění za kořistí.

Přední končetiny:

Hrudník je hluboký a široký s dobře utvářeným hrudním košem, na kterém se mohou volně pohybovat ramena. Pohyb předních končetin je pravidelný. Přední končetiny jsou rovné a mají dobrý kosterní podklad.

Trup:

Žebra jsou přiměřeně klenutá, krátká a široká. Měkký hřbet je vysoce nežádoucí.

Zadní končetiny:

Jsou svalnaté, správně zaúhlené, rovné. Postoj je pevný, široký. Kravský postoj je vysoce nežádoucí.

Tlapy:

Kulaté a silné, prsty jsou sevřené a správně klenuté. Polštářky jsou tlusté a pevné.

Prut:

Je krátký, rovný, dobře nasazený, vesele nesený, ale nikdy není nesen nad úrovní zádě.

Pohyb:

Lehký, plynulý, přímý a vydatný při pohledu zepředu i zezadu.

Osrstění:

Husté, jemné až středně hrubé, ale kvalitní, přilehlé jak jen to je možné. Končetiny a prut jsou dobře osrstěné. Plné osrstění v dospělosti zvyšuje elegenci jedince.

Zbarvení:

Pouze černé nebo játrově hnědé.

Velikost:

Žádoucí hmotnost ve správné kondici : psi 27 – 36 kg, feny 25 – 32 kg. Žádoucí kohoutková výška : psi 58 – 61 cm, feny 56 – 59 cm.

Vady:

Jakékoliv odchylky od výše uvedených bodů musí být považovány za vady a jejich závažnost musí být vztahována podle stupně projevu vzhledem ke standardu.

Poznámka:

Psi musí mít dvě zřetelná normální varlata, zcela sestouplá do šourku.

 

 

Chovné podmínky

Uvedené podmínky pro výkon jsou platné od 1.6.2006, kdy začnou platit nové zkušební řády ČMMJ.

 

Výstavní ocenění: Alespoň 2x velmi dobrý, z toho nejméně jedno ocenění na výstavě vyššího typu (klubová, speciální, národní, mezinárodní) získané po roce věku psa.


Zkoušky: OVVR, ZVR a všechny zkoušky lovecké upotřebitelnosti, kde je přezkušován aport podle nových ZŘ ČMMJ.
Kohoutková výška (preferovaná):

psi 59-61 cm, feny 56-59 cm.


Chrup:smí chybět 2 zuby kromě řezáků a špičáků. Skus musí být nůžkový. Zuby M3 (dolní čelist-třetí stolička) nejsou považovány za funkční zuby, proto se do celkového počtu nezapočítávají. V případě neplnochrupého jedince je možné krytí pouze ve spojení s plnochrupým.


RTG kyčlí (DKK): 0/0 – 2/2. Pokud je DKK 0/2 až 2/2 je možné krytí pouze ve spojení s DKK 0/0 až 1/1.

Kontakt

Daniel Cíla

dcila@seznam.cz

Máchova 31
Plzeň
301 00

mobil: 737671041
skype: dannyc16
facebook: Arno Cannelle-Réglisse D-Elisabeth

Vyhledávání

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode